Ekonomi

Faiz indirimi borsaya ve dövize nasıl yansıdı?

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugünkü toplantısında politika faizi 50 baz puan azalarak %8,5 oldu. Karar metninde, ülkemizde meydana gelen deprem felaketinin ekonomik faaliyetler üzerinde kısa vadede etkisi olacağı ancak uzun vadede etkisinin olmayacağı değerlendiriliyor. belirtildi.

Merkez Bankası, deprem felaketinin arz ve talep istikrarını bozabileceği ve bu nedenle enflasyonda yükseliş olabileceğine dikkat çeken metinde, mevcut faiz oranının bir süreliğine yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.

Faiz indirim kararı öncesi 18.88 seviyesindeydi. dolar/TL Kararla birlikte döviz kurunda çok sınırlı ve kısa süreli bir hareketlenme yaşandı. Fiyat 18.94’e çıktıktan sonra yeniden 18.88’den süreci görüyor.

Paritedeki düşüşle birlikte karar öncesi 20 seviyesinin altına düştü. avro/TLSon bir saatte 20.02’den itibaren süreci görüyor.

Bu hafta 5.260 puanın üzerindeki zorluk BİST 100 Endeks bugün 5.040-5.110 aralığında işlem görüyor. Faiz kararı öncesi süreç 4.220 puanın üzerindeydi. bankalarfaiz indirimi sonrası 4.075 seviyesine geriledi.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu