Teknoloji

Gizlilik ve Güvenlik Odaklı Tarayıcı Brave, Kendi Yapay Zeka Modelini Piyasaya Sürüyor Leo: Bing’e Rekabet Edecek!

Geçtiğimiz yılın en büyük teknolojik gelişmesi olarak tanımlayabileceğimiz üretken yapay zeka araçları artık her yerde karşımıza çıkıyor. İnternette gezinmek için kullandığımız tarayıcılar da bunlardan biridir. Microsoft’un Edge ve Bing’e yapay zeka entegre ettiğini, Google’ın da hem Bard sohbet botu hem de aramaya getirdiği yeniliklerle benzer hamleler yaptığını gördük.

Bugün bu bir atılım, gizlilik odaklılığıyla bilinen tarayıcı Cesur’dan gelmek. Sitelerin sizi takip etmesini ve reklam görmesini engellemesiyle bilinen tarayıcı, kendi yapay zeka modelini kullanıyor. Aslantanıtıldı.

Diğer sohbet botlarında gördüğümüz özelliklerle gelen Leo, Brave’e kıyasla “benzersiz gizlilik” sunuyor

Tarayıcıya entegre edilecek Leo sohbet botu da tıpkı rakipleri gibi yapay zeka asistanı olarak karşımıza çıkıyor. Şirket aylardır test ettiğini söylese de bot “benzersiz gizlilik” Brave’in iddiasına göre Leo’yu diğerlerinden ayıran şey “anonim ve güvenli” olması. Leo ile şirket görüşmeler kaydedilmez ve diğer modelleri eğitmek için kullanılmazHerhangi bir zamanda giriş yapmanıza gerek olmadığını vurguluyor.

Leo’nun özellikleri herkesin iddia edebileceği bir şeydir. Diğer modellere benzer sohbet botu tercüme etme, soruları cevaplama, sayfaları özetleme yeteneğiAşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok üretken yapay zeka özelliği sunar: Bugün birçok sohbet botunda gördüğümüz şey cesurdur. “Yanlış bilgi üretebilir ve hata yapabilir.”Leo’ya da benzer bir uyarı ekledi.

Chatbotun standart versiyonu Meta’nın Llama 2 dil modelini kullanıyor. Bu sürüm ücretsiz olarak sunulacaktır. Ama şirket Aslan Premium Ayrıca 15 dolarlık abonelik fiyatıyla farklı bir model de sunacak. Yüksek kalitede arama, yoğun saatlerde öncelik ve özelliklere erişim gibi avantajlar sunacak olan ücretli sürümde Anthropic’in yapay zeka asistanı Claude Instant da yer alacak.

Leo, bugünden itibaren kademeli olarak Brave’in masaüstündeki kullanıcılara sunuluyor. Önümüzdeki günlerde herkesin başına gelecek. Cesur, iOS ve Android “önümüzdeki aylarda.”Geleceğini vaat ediyor.

yakutiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu