Haber

İzlanda soğuğu geliyor: İstanbul ve Ankara’ya kar yağışı uyarısı

. NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan,İstanbul’da beklenen kar yağışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ülkenin şubat ayında kar yağışının etkisi altına gireceğini belirten Çalışkan, “Şubat ayı çok bereketli başlıyor, yoğun kar yağışı alacağız ama dezavantajı İzlanda’dan gelecek çok soğuk havanın etkisinde kalacağız. İzlanda’dan Türkiye’ye soğuk hava dalgası geliyor.” dedim.

Kar yağışının doğu bölgelerde etkili olacağını belirten Çalışkan, “Doğu bölgelerde kar kalınlığının yer yer 100 santimetreyi bulması bekleniyor. Doğu bölgelerde 4 gün boyunca yoğun kar yağışı olacak, zaman zaman daha da kesecek. Kayseri’de olmak Erzurum’dan Hakkari’ye kadar o bölgede kar kalınlığı 60-100 cm.yi bile bulabilecek. dedim.

Ankara ve diğer bölgelerde sıcaklıkların düşeceğini belirten Çalışkan, “Ankara’da Pazartesi akşamı Bolu ve Konya’nın ortasında kar bekliyoruz. Ankara’ya kar gelecek. 3 Şubat – 8 Şubat arasında çok yoğun kar yağışı var. batı bölgeleri.Buna Ankara, Bolu İçler.Kar yağışı Ege dahil hatta İzmir’de etkili olabilir.Kar fırtınasıyla idare edecek.Salı günü Bursa, Sakarya ve Uludağ’ın yükseklerine yoğun kar yağacak. .

Birkaç gün sonra İstanbul’da kar yağışı bekleniyor. Çalışkan, İstanbul’da beklenen kar yağışı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Çalışkan, ” Salı günü İstanbul’da öncelikle yağmur var, gece bazı ilçelerde kar görülecek. Yağışlar diğer günlerde de devam edecek. 4 Şubat ile 8 Şubat arasında İstanbul’a kar yağması kuvvetle muhtemel ama henüz netlik kazanmadı. Bu arada 7-8 gün aralıklarla yağışlar oluyor, bu yağışlar beklediğimiz gibi olursa barajların doluluk oranını yüzde 10 etkileyecek.” dedim.

karesihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu