Haber

Son Dakika: Meclis Hazırlık Komisyonu, CHP’li Başarır ve İYİ Parti’li Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa ve Adalet Kurulu üyelerinden oluşan Hazırlık Komisyonu, CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Sırar ve GÜZEL Partisi Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a yönelik dokunulmazlık dilekçelerine ilişkin kararını açıkladı.

ANAYASAL ADALET ORTAK KOMİTESİNE VERİLECEK RAPOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hazırlık Komisyonu, Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi. Komisyon, dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin raporunu Anayasa Adaleti Ortak Komisyonu’na sunacak.

NE OLDU?

11 Ocak’ta TBMM Anayasa ve Adalet Ortak Komisyonunda; Başarir ve Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları görüşüldü. CHP ve DÜZGÜN Parti kümelerinin 1700’den fazla dokunulmazlık dosyası olmasına rağmen Başarr ve Türkkan’ın belgelerinin getirilmesini protesto ederek katılmadıkları toplantıya HDP milletvekilleri katılmadı.

“SENİ SAVUNMAYACAĞIM”

AK Parti, dokunulmazlığın kurulda görüşüleceği gün anayasa değişikliği için parti gruplarını ziyaret etmek istediği için muhalefet partileri kendilerine randevu vermedi. Kurulan Hazırlık Komisyonu, milletvekillerine; Yazılı savunmaları için 24 Ocak’a, sözlü savunmaları için 25 Ocak’a kadar süre vermişti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde; yasama dokunulmazlığının kaldırılması davasını incelemek üzere kurulan Hazırlık Komisyonuna; Sadece “Sana bir savunma yapmıyorum” cümlesini içeren yazılı dilekçesini iletmişti.

milasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu