Haber

Bursa İznik Gölü kuruyor: ‘Göldeki çekilme ürkütücü boyuta ulaştı’

Bursa İznik Gölü kuruyor: ‘Göldeki çekilme ürkütücü boyuta ulaştı’

Aynı noktalardan 8 ve 9 yıl önce çekilen fotoğrafların bugünkü hali de krizin boyutlarını gözler önüne serdi.

BURSA – Son yıllarda çekilmesiyle gündemden düşmeyen İznik Gölü’ndeki kritik su seviyesi görenleri korkutmaya başladı. 8-9 yıl önce çekilen fotoğraflarda drone ile çekilen manzaralar ve noktaların güncel durumu da gölün seviyesini daha net ortaya koyuyordu.

DSİ, gölden en fazla su çeken kurum olarak bilinen Gemlik Gübre fabrikasına kısıtlama getirmişti. Öte yandan İznik Gölü’nde firmaya ait pompalarla su çekilirken, İznik Gölü’nde yağış olmaması nedeniyle kuraklık ürkütücü boyuta ulaştı.

İznik ve Orhangazi vatandaşları ise “birisi bu duruma dur demeli” diyerek geri çekilmeyi tedirginlikle izliyor. DSİ, çekilme nedeniyle göldeki su seviyesinin kritik noktanın altına düştüğünü resmi rakamlarla açıkladı. DSİ tarafından alınan tedbirler çerçevesinde geçtiğimiz kasım ayında gölden en çok su çeken Gemlik Gübre fabrikasına yazı gönderilmiş ve farklı tedbirlerin alınması gerektiği belirtilmişti. DSİ, gölden su çekmeye devam eden Gemlik Gübre fabrikasından aldığı suyu tek taraflı olarak kesme yetkisine sahip olduğunu vurguladı.

DSİ’den fabrikaya gönderilen yazıda gölün su seviyesinin maksimum 85,50 metre, en düşük seviyenin ise 83,30 olması gerektiği belirtildi. Suyun derhal kesilmesi gerektiği de vurgulandı.

Drone ile çekilen görüntülerde, su üzerindeki iskele daha önce yerde bırakılırken gölde kaç kez çekilme gerçekleştiği ortaya çıktı.

Öte yandan göldeki gerilemenin boyutu, 8 ve 9 yıl önce çekilen ve bugün tam yerinden çekilen karşılaştırmalı fotoğraflarla bir kez daha gün ışığına çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu