Haber

Erdoğan ve Soylu’dan çelişkili ‘ganimet’ açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun deprem bölgesindeki yağma iddialarına ilişkin çelişkili açıklamalarda bulunması dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından yağma iddiaları gündeme gelirken, sosyal medyada bazı görüntüler paylaşıldı.

Depremin ertesi günü bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yağma iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. ‘Tüm arkadaşlarımızla sahadayız. Bazı yerlerde yağma yapıldığına dair haberler var. 1-2 izole vaka var. Onlar da tespit edildi. Türkiye’de böyle bir durum yok. Böyle bir durumda bu olayları gündeme getirmek bize karşı değil, vatandaşlarımıza karşı yanlıştır.dedi.

“Olağanüstü hal ile yağmaya devlet müdahale edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Gaziantep’te yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Depremin vurduğu 10 ilde ilan edilen 3 aylık olağanüstü halin Meclis’te yapılacak oylamayla yürürlüğe gireceğini belirten Erdoğan , Türkiye’de bu süreci istismar eden ve ticarette yolsuzluğa yol açan tüm tefecilere, fitne ve fitne odaklarına karşı devlete OHAL ile müdahale imkanı vermiş olacak. Bazı yerlerde maalesef marketlerde yağma çabaları var. OHAL ile birlikte devlet, parlamentodan yetki alarak bu yağmalara müdahale edecek.kelimeleri kullanmıştı.

“Yağma haberlerinin yüzde 99,9’u asılsız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam Kahramanmaraş Afet Kriz Merkezi’nde yaptığı açıklamada yağma iddialarına bir kez daha değindi. Yağma ihbarlarının yüzde 99,9’unun asılsız olduğunu vurgulayan Soylu, Asılsız ihbarların asıl sebebi bazen vatandaşların evlerinin korunmasını istemeleridir. Bazen vatandaşlar evlerinden bir şeyler alıyor. Orada bir ayakkabıcı var, 4 gündür camı kırık tek bir ayakkabı bile alınmadı. Güvensizlik algısı yaratıp milletin değerleriyle oynamak yanlıştır.dedi.

haber-domanic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu